Chrome şifre Ayarları nasıl yapılır ?

tarayıcılar için kayıtlı şifre ayarları

Chrome şifre Ayarları nasıl yapılır ?

Internet tarayıcıları genelde şifrelerinizi hatırlatmayı önerir. Bu ne kadar kolaylık gibi görünse de önemli bir güvenlik riski oluşturur ( Detaylar için Siber Hijyen Kılavuzumuzun 2.3.5 maddesine bakınız) . Chrome internet kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılan bir tarayıcı. Kullanıcıları tarafından iş veya özel amaçlı birçok sosyal medya, hizmet ve farklı amaçlar için kullanılan platformlara giriş yapmak amacıyla kullanılıyor. Chrome Şifre ayarlarını öğrenerek bu tarayıcının uygulama/web sitesi parolalarınızı nasıl kaydettiğini, kaydedilen parolaların nereden görüntülenebileceğini ve nasıl silinebileceğini bu kılavuzumuzda öğrenebilirsiniz.

1. Chrome Şifre Ayarları menüsü

Şifre ayarlarını düzenlemek için Chrome tarayıcısını açın. Daha sonra ise tarayıcının sağ üst tarafında yer alan üçlü nokta simgesine tıklayıp açılan menüden Ayarlar’a girin.

chrome şifre

Ayarlarda menüsündeki Otomatik Doldurma sekmesine geçin, buradan da Şifreler seçeneğine tıkladığınız zaman Chrome şifre ayarlarına geçmiş olursunuz.

chrome şifre

2. Kayıtlı Şifreler

Chrome tarafından, daha önce girmiş olduğunuz herhangi bir uygulama veya web sitesi için kaydedilmiş olan parolayı görüntülemek için Kayıtlı Şifreler bölmesindeki ilgili satırın sağında yer alan göz simgesine tıklayın. Kayıtlı şifreyi silmek istediğiniz zaman şifrenin  bulunduğu satırın sonundaki 3’lü noktaya tıklayarak açılan menüden Kaldır‘ı seçin. Bu şekilde kayıtlı Chrome şifre bilgisini silmiş olursunuz.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Chrome tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Unutmayın, Chrome veya herhangi başka bir tarayıcının herhangi bir şifrenizi kaydetmesi her ne kadar kolaylık gibi görünse de güvenlik açısından iyi bir alışkanlık değildir. Zira bilgisayarınıza sızan bir siber korsan şifre ayarlarınıza girerek kaydedilmiş tüm hesaplarınızı şifrelerini görüntüleyebilir ve sonuç olarak burada kayıtlı tüm eposta, sosyal medya, iş ve diğer uygulama hesaplarınızı ele geçirebilir.

chrome şifre

Genel olarak yönetebileceğiniz Chrome şifre ayarları bu şekildedir. Tarayıcı olarak Chrome’u tercih ettiğiniz zaman burada anlatmaya çalıştığımız şifre ayarlarının doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun. Birçok kullanıcı tarayıcı şifre ayarlarına dikkat etmese de aslında güvenlik açısından dikkat edilmesi ve gerekli önemin verilmesi gereken bir konudur. Diğer tarayıcılar için hazırladığımız şifre yönetimiyle ilgili kılavuzumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız