Edge, IE, FireFox, Chrome şifre Ayarları

Edge, IE, FireFox, Chrome şifre Ayarları

Internet tarayıcıları genelde şifrelerinizi hatırlatmayı önerir. Bu ne kadar kolaylık gibi görünse de önemli bir güvenlik riski oluşturur ( Detaylar için Siber Hijyen Kılavuzumuzun 2.3.5 maddesine bakınız) . Yaygın olarak kullanılan internet tarayıcıları olan Opera, Edge, İnternet Explorer, Firefox, Chrome şifre ayarlarını öğrenerek bu tarayıcıların uygulama/web sitesi parolalarınızı nasıl kaydettiğini, kaydedilen parolaların nereden görüntülenebileceğini ve nasıl silinebileceğini bu kılavuzumuzda öğrenebilirsiniz.

1. OPERA

Opera tarayıcısında sol taraftaki menünün alt kısmında dişli çark simgesi şeklindeki Ayarlar’a tıklayınız.

Parola ayarlarına ulaşmak için Gelişmiş sekmesine geçin ve otomatik doldurma bölümünden Parolalar seçeneğine tıklayın.

Bir uygulama için parola girdiğinizde Opera tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Parola Kaydetmeyi Öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Kayıtlı şifreler bölümünde farklı uygulama ve hizmetler için kaydedilmiş şifreleri görebilirsiniz. Kaydedilmiş bir şifreyi silmek istediğiniz zaman şifrenin  bulunduğu satırın sonundaki 3’lü noktaya tıklayarak şifreyi Kaldır seçeneğiyle silebilirsiniz.

 Kaydedilmiş herhangi bir parolayı görüntülemek için ilgili satırın sağındaki göz simgesine tıklayabilirsiniz.

2. CHROME

Chrome şifre ayarlarını düzenlemek için Chrome  tarayıcısında sağ üst taraftaki üçlü nokta simgesine tıklayıp açılan menüden Ayarlar’a girin.

Ayarlarda menüsündeki Otomatik Doldurma sekmesine geçip Şifreler seçeneğine tıklayın.

Chrome tarafından, daha önce girmiş olduğunuz herhangi bir uygulama veya web sitesi için kaydedilmiş olan parolayı görüntülemek için Kayıtlı Şifreler bölmesindeki ilgili satırın sağında yer alan göz simgesine tıklayın. Kayıtlı şifreyi silmek istediğiniz zaman şifrenin  bulunduğu satırın sonundaki 3’lü noktaya tıklayarak açılan menüden Kaldır‘ı seçin.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Chrome tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

Genel olarak yönetebileceğiniz Chrome şifre ayarları bu şekildedir.

3. INTERNET EXPLORER

Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayıp İnternet Seçenekleri-ne girin.

Karşınıza gelen pencerede İçerik sekmesine geçin ve Otomatik tamamla bölümünde Ayarlar butonuna tıklayın.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Internet Explorer tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Formlardaki kullanıcı adı ve parolalar” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Ototmatik Tamamlama Ayarları penceresinde Parolaları Yönet butonuna tıkladığınız zaman Kimlik Bilgileri Yöneticisi ayarlarına geçmiş olursunuz. Kayıtlı uygulama/web sitesi parolalarını görüntülemek veya kaldırmak için Web Kimlik Bilgileri alanına tıklayın ve Web Parolaları bölümünden görüntülemek veya kaldırmak istediğiniz hesap bilgisinin yanındaki ok işaretine basarak bilgileri genişletin. Göster ile ilgili parolayı görüntüleyebilir, Kaldır ile parolayı silebilirsiniz.

4. FIREFOX

Tarayıcının sağ üst kısmındaki üçlü çizgiye tıkladığınız zaman açılan menüden Seçeneklere tıklayın.

Seçenekler penceresinde Gizlilik ve Güvenlik sekmesine geçin. Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Firefox tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Sitelerdeki kullanıcı adı ve parolalarımı kaydetmeyi öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

Gizlilik ve Güvenlik sekmesinde, Hesaplar ve parolalar bölümünün altındaki Kayıtlı hesaplar butonuna tıkladığınız zaman daha önce farklı uygulama veya web siteleri için kaydedilmiş olan kullanıcı adı ve parola bilgilerini görebilirsiniz. Parolanın yanındaki Göz işaretine tıklayarak parolayı görüntüleyebilir, Kaldır butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve parola bilgisini silebilirsiniz.


Gizlilik ve Güvenlik sekmesindeki Hesaplar ve parolalar bölümünde yer alan istisnalar butonuna tıklayarak kullanıcı bilgilerinin hangi sitelerde asla kaydedilmeyeceğini görebilir, site ismi girerek bu site için kullanıcı bilgilerinin kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

5. MICROSOFT EDGE

Tarayıcının sağ üst tarafındaki üç noktaya  tıklayıp açılan menüden Ayarları seçiniz.

Açılan pencerede Profiller sekmesi altındaki Parolalar seçeneğine tıklayın.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Edge tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Parolaları kaydetmeyi öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

Aynı pencereden kayıtlı parolaları görüntüleyebilir veya silebilirsiniz. Kayıtlı bir parolayı görüntülemek için aynı satırda bulunan Göz işaretine tıklamanız gerekir. Söz konusu parolayı silmek isterseniz kayıtlı parolanın bulunduğu satırın sonundaki 3 nokta işaretine tıkladıktan sonra açılan menüden Kaldır seçeneğine tıklamanız gerekir.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız