Herkes için Siber Güvenlik

Deffend.net

Herkes için Siber Güvenlik

 

Bireysel ve kurumsal hayatlarımızın giderek dijitalleşmesi ile birlikte herkes için önem arz eden konulardan biri de siber güvenlik oldu. Siber Güvenlik teknik bir konu olduğu için birçok birey ve kurum ( özellikle küçük işletmeler ) tarafından sağlanması zor bir olgu olarak görülmektedir. Peki siber güvenliğin sağlanması gerçekten düşünüldüğü kadar zor mu? Herkes için Siber Güvenlik mümkün mü?

herkes için siber güvenlik

Küçük işletmeler ve siber güvenlik

 

Günümüzde siber güvenlik hem kurumsal şirketler ve KOBİ’ler,  hem de  şahıslar için öncelikli sorunlardan biri durumundadır. Kurumsal yapılar hem bütçe, hem de insan kaynağı olarak  siber tehditlere karşı sağlıklı ve başarılı şekilde önlem alabilmektedir. KOBİ’ler ve şahıslar ise maalesef bunu başaramamaktadır. Ponemon Institute tarafından 2019 yılında hazırlanan rapor  dünya genelinde KOBİ’lerin %66’sının siber saldırıya maruz kaldığını, bunlardan %63’ünün veri kaybı ile sonuçlandığını göstermektedir. Ponemen Institute “Hiçbir kurum siber tehditleri gözardı edecek kadar küçük değildir” der. Günümüzde birçok işlemin elektronik ortama taşındığı bir zamanda veri kaybıyla sonuçlanan bir siber saldırının kuruma maliyeti çok yüksek olabilir. ” Herkes için siber güvenlik ” diyerek kurumsal şirketler kadar küçük işletmeler (KOBİ) ve bireylerin de siber güvenlik standartlarını yakalamasına yardımcı oluyoruz.

Hiçbir kurum siber tehditleri gözardı edecek kadar küçük değildir.

Diğer taraftan ise, siber güvenliğin sağlanması kolay bir süreç değildir. Bir küçük işletmenin , kurumsal şirketler seviyesinde bir siber güvenlik altyapısı oluşturmak için onlarca bin dolar harcayarak yazılım, donanım ve insan kaynağı  yatırımı yapmasının gerçekdışı olduğu aşikardır. Peki KOBİ’ler ve siber güvenliğini önemseyen bireyler ne yapmalı?

Aslında durum şu ki minimal harcama, kendi becerilerimizle alabileceğimiz önlemler ve Herkes için Siber Güvenlik yaklaşımı ile siber güvenliğimizi %70-%80 oranlarında sağlamak mümkün. 100% güvenliğin hiç bir zaman mümkün olmadığı, onlarca bin dolar harcanarak güvenliğin %90+ seviyelerine getirilebileceği düşünülürse minimal çaba ve maliyetlerle siber güvenliği %70-%80 oranında sağlayabilme imkanı KOBİ ve bireyler için çok değerli olmalı!

Alacağınız önlemlerle siber güvenliğinizi büyük oranda sağlayabilirsiniz.
herkes için siber güvenlik
herkes için siber güvenlik

Herkes için siber güvenlik mümkün mü?

Peki bunu nasıl sağlayabilriz? Siber  hijyen kurallarını uygulayarak! Temel hijyen kurallarının sağlığımızı %90 oranında koruduğu gibi, temel Siber hijyen kuralları da Siber tehditlerin büyük bir çoğunluğunu sorunsuz atlatmamızı sağlar! Üstelik bunun için önemli harcamalar yapmanız da gerekmez!

Deffend.net olarak amacımız Siber Hijyen kurallarını herkes için ulaşılabilir hale getirmek ve isteyen herkesin siber güvenliğini büyük oranda sağlamasına yardımcı olmak. Bu amaçla oluşturduğumuz içeriklerde bir çok konuya değindik ve birçok konuyla ilgili kılavuzlar oluşturduk. Tüm bu içeriklerin ve Herkes için Siber Güvenlik yaklaşımımızın sizlere Siber tehditlere karşı vereceğiniz mücadelede yardımcı olmasını dileriz.

Siber hijyen kuralları diğer hijyen kuralları gibi hayatınızın bir parçası olmalı!

Herkes için Siber Güvenlik İçeriklerimiz

 

Siber Güvenliğin sağlanmasında yardımcı olacak birçok içerik hazırladık. Bu içerikler birlikte veya ilişkili olarak kullanılabileceği gibi bir birinden bağımsız olarak da kullanılabilir. Oluşturduğumuz içerikler 4 ana kategoriden oluşmaktadır: Siber Hijyen Kılavuzu, Siber Güvenlik Kılavuzları, Bildirimleri ve Eğitimler.

Siber Hijyen Kılavuzu

 

Siber Hijyenin sağlaması için önem arz ettiğini düşündüğümüz tüm maddeleri Siber Hijyen Kılavuzu sayfamızda topladık. Buradaki amaç Siber Hijyeni sağlamak isteyen kurum ( özellikle küçük işletmeler )  ve bireylerin alınması gereken önlemlere tek bir sayfada ve önceliğine göre ulaşabilmesidir. Siber Hijyen kılavuzumuzun ana başlıkları aşağıdaki gibidir:

 

        1. Neden Siber Hijyen?: Siber Hijyen nedir ve Herkes için Siber Güvenlik kavramının sağlanmasına nasıl yardımcı olur?
        2. Hesap ve Şifre Güvenliği: Bilgisayarımızda, sosyal medyada, işle ilgili kullandığımız kurum içi ve kurum dışı site ve servislerdeki hesaplarımızın ve şifrelerimizin güvenliğini nasıl sağlarız.
        3. Yazılım Güvenliği: Özellikle bilgisayarımızda kullandığımız işletim sistemi ve yazılımların güvenliği neden önemlidir ve nasıl sağlanabilir.
        4. Güvenlik Ayarları: Güvenliğinizi bir üst seviyeye çekmek için bilgisayarınızda almanız gereken öncelikli önlemler nelerdir.
        5. Ağ Güvenliği: Siber saldırıların giriş kapısı olan Ağınızın güvenliğini hangi önlemlerle sağlayabilirsiniz.
        6. Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Farkındalık: Sosyal mühendislik saldırıları, bunlardan korunma yöntemleri ve bu konuda bizlere yardımcı olabilecek örnek eğitimler.
        7. Veri Güvenliği: Verilerinizin güvenliği neden önemlidir, çalınırsa kaybınız ne olur ve verilerinizin güvenliği nasıl sağlanabilir.
        8. Fiziksel Güvenlik: Siber Güvenliğin ne gibi “Fiziksel” bileşenleri vardır ve bu bileşenler için hangi önlemler alınmalıdır.

 

Siber Güvenlik Kılavuzları

 

Bir birinden bağımsız birçok konuda kılavuzlar oluşturduk. Herkes için siber güvenlik kılavuzları dediğimiz bu kılavuzların bir çoğunun amacı Siber Hijyen kılavuzu uygulandığı zaman teknik detaylarla ilgili yardımcı olmak. Bu nedenle Siber hijyen kılavuzunun ilgili bölümlerinde bu kılavuzlara bağlantılar da verilmiştir. Fakat bu kılavuzların Siber Hijyen kılavuzu ile birlikte kullanılma zorunluluğu bulunmayıp münferit olarak da ilgili konunun adreslenmesi için kullanılabilir. Buradaki kılavuzlarımız da birkaç farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

 

        1. Veri Güvenliği: Verilerin yedeklenmesi, şifrelenmesi, kalıcı olarak silinmesi, güvenli şekilde paylaşılması  gibi veri güvenliğinin sağlanması için önem arz eden konular.
        2. Cihaz Güvenliği: Bilgisayar ve mobil cihazlar için Güvenlik duvarı (Firewall), Uzak bağlantı güvenlik ayarları, Kayıp cihaz bulma, Kilit ekranı gibi cihaz güvenliğinin sağlanması ile ilgili konular.
        3. İşletim sistemi ve Yazılım Güvenliği: Güvenlik için hesap yönetimi, eposta güvenliği, tarayıcı şifre ayarları gibi işletim sistemi ve yazılım güvenlik ayarları.
        4. Güncel tehditler: Güncel Siber tehditlere dikkat çeken ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini anlatan Siber Saldırı, Fidye yazılımı, Sosyal medya hesaplarının çalınması, Kripto para güvenliği  ile ilgili kılavuzlar.

 

Siber Güvenlik Bildirimleri

 

Herkes için siber güvenlik misyonumuzdaki amaçlardan biri de takipçilerimizi önemli güncel siber olaylar konusunda bilgilendirmek ve uyarmak. Bu doğrultuda gerçekten önem arz eden ve coğunluğu ilgilendiren Siber tehditlerle ilgili güncel bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu paylaşımlardaki amaç söz konusu Siber tehditle ilgili bilgi aktarıp bireyleri ve kurumları ( özellikle küçük işletmeler ) ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda bilgilendirmek. Linkedin dolandırıcılığı, Bitcoin talep eden tehdit epostaları bu bildirimlerden bazılarıdır. Güncel siber tehditlerden haberdar olmak ve alınması gereken önlemler konusunda bilgi edinmek için Bildirimler sayfamızı takip edebilirsiniz.

Eğitimler

 

Bu sayfamızda ise hem bireysel, hem de kurumsal olarak ücretsiz bir şekilde alabileceğiniz eğitimlerimizi yayınlıyoruz. Bu eğitimlerin amacı bireylerin farkındalığının artırılmasıdır. Eğitimler sayfasından ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Güvenliğinizi sağlamak için ilgili sayfalarımızı takip etmeyi ve önlemler almayı unutmayın.

Görüş, önerileri ve geri bildirimleriz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.