Tarayıcılar için Kayıtlı şifre Ayarları

tarayıcılar için kayıtlı şifre ayarları

Tarayıcılar için Kayıtlı şifre Ayarları

Internet tarayıcıları genelde şifrelerinizi hatırlatmayı önerir. Bu ne kadar kolaylık gibi görünse de önemli bir güvenlik riski oluşturur ( Detaylar için Siber Hijyen Kılavuzumuzun 2.3.5 maddesine bakınız) . Yaygın olarak kullanılan internet tarayıcıları olan Opera, Edge, İnternet Explorer, Firefox, Chrome için kayıtlı şifre ayarlarını öğrenerek bu tarayıcıların uygulama/web sitesi parolalarınızı nasıl kaydettiğini, kaydedilen parolaların nereden görüntülenebileceğini ve nasıl silinebileceğini bu kılavuzumuzda öğrenebilirsiniz.

1. Opera Ayarları

Opera tarayıcısında sol taraftaki menünün alt kısmında dişli çark simgesi şeklindeki Ayarlar’a tıklayınız.

opera kayıtlı şifre

Parola ayarlarına ulaşmak için Gelişmiş sekmesine geçin ve otomatik doldurma bölümünden Parolalar seçeneğine tıklayın. Buradan kayıtlı parola ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

opera kayıtlı şifre

Bir uygulama için parola girdiğinizde Opera tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Parola Kaydetmeyi Öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Kayıtlı şifre ler bölümünde farklı uygulama ve hizmetler için kaydedilmiş şifreleri görebilirsiniz. Kaydedilmiş bir şifreyi silmek istediğiniz zaman şifrenin  bulunduğu satırın sonundaki 3’lü noktaya tıklayarak şifreyi Kaldır seçeneğiyle silebilirsiniz.

opera kayıtlı şifre

 Kaydedilmiş herhangi bir parolayı görüntülemek için ilgili satırın sağındaki göz simgesine tıklayabilirsiniz.

opera kayıtlı şifre

2. Chrome Kayıtlı şifre ayarları

Chrome kayıtlı şifre ayarlarını düzenlemek için Chrome  tarayıcısında sağ üst taraftaki üçlü nokta simgesine tıklayıp açılan menüden Ayarlar’a girin.

chrome kayıtlı şifre

Ayarlarda menüsündeki Otomatik Doldurma sekmesine geçip Şifreler seçeneğine tıklayın.

chrome kayıtlı şifre

Chrome tarafından, daha önce girmiş olduğunuz herhangi bir uygulama veya web sitesi için kaydedilmiş olan parolayı görüntülemek için Kayıtlı Şifre ler bölmesindeki ilgili satırın sağında yer alan göz simgesine tıklayın. Kayıtlı şifreyi silmek istediğiniz zaman şifrenin  bulunduğu satırın sonundaki 3’lü noktaya tıklayarak açılan menüden Kaldır’ı seçin.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Chrome tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

chrome kayıtlı şifre

Genel olarak yönetebileceğiniz Chrome şifre ayarları bu şekildedir.

3. Internet Explorer Ayarları

Not: Internet Explorer yakın tarihte üreticisi Microsoft tarafından sonlandırılacaktır. Detayları için tıklayınız.

Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayıp İnternet Seçenekleri-ne girin.

internet explorer kayıtlı şifre

Karşınıza gelen pencerede İçerik sekmesine geçin ve Otomatik tamamla bölümünde Ayarlar butonuna tıklayın. Buradan kayıtlı şifre ayarlarını yönetebilirsiniz.

internet explorer kayıtlı şifre

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Internet Explorer tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Formlardaki kullanıcı adı ve parolalar” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Otomatik Tamamlama Ayarları penceresinde Parolaları Yönet butonuna tıkladığınız zaman Kimlik Bilgileri Yöneticisi ayarlarına geçmiş olursunuz. Kayıtlı uygulama/web sitesi parolalarını görüntülemek veya kaldırmak için Web Kimlik Bilgileri alanına tıklayın ve Web Parolaları bölümünden görüntülemek veya kaldırmak istediğiniz hesap bilgisinin yanındaki ok işaretine basarak bilgileri genişletin. Göster ile ilgili parolayı görüntüleyebilir, Kaldır ile parolayı silebilirsiniz.

internet explorer kayıtlı şifre

4. Firefox Kayıtlı şifre ayarları

Tarayıcının sağ üst kısmındaki üçlü çizgiye tıkladığınız zaman açılan menüden Seçeneklere tıklayın.

firefox kayıtlı şifre

Seçenekler penceresinde Gizlilik ve Güvenlik sekmesine geçin. Buradan kayıtlı şifre ayarlarını yönetebilirsiniz. Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Firefox tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Sitelerdeki kullanıcı adı ve parolalarımı kaydetmeyi öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

firefox kayıtlı şifre

Gizlilik ve Güvenlik sekmesinde, Hesaplar ve parolalar bölümünün altındaki Kayıtlı hesaplar butonuna tıkladığınız zaman daha önce farklı uygulama veya web siteleri için kaydedilmiş olan kullanıcı adı ve parola bilgilerini görebilirsiniz. Parolanın yanındaki Göz işaretine tıklayarak parolayı görüntüleyebilir, Kaldır butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve parola bilgisini silebilirsiniz.

firefox kayıtlı şifre


Gizlilik ve Güvenlik sekmesindeki Hesaplar ve parolalar bölümünde yer alan istisnalar butonuna tıklayarak kullanıcı bilgilerinin hangi sitelerde asla kaydedilmeyeceğini görebilir, site ismi girerek bu site için kullanıcı bilgilerinin kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

firefox kayıtlı şifre

5. Microsoft Edge Kayıtlı parola ayarları

Tarayıcının sağ üst tarafındaki üç noktaya  tıklayıp açılan menüden Ayarları seçiniz.

microsoft edge kayıtlı şifre

Açılan pencerede Profiller sekmesi altındaki Parolalar seçeneğine tıklayın. Buradan kayıtlı şifre ayarlarını yönetebilirsiniz.

Bir uygulama veya web sitesi için parola girdiğinizde Edge tarafından sorulan “Parola Kaydedilsin mi?” uyarısını kapatmak için “Parolaları kaydetmeyi öner” seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz.

microsoft edge kayıtlı şifre

Aynı pencereden kayıtlı şifre leri görüntüleyebilir veya silebilirsiniz. Kayıtlı bir parolayı görüntülemek için aynı satırda bulunan Göz işaretine tıklamanız gerekir. Söz konusu parolayı silmek isterseniz kayıtlı parolanın bulunduğu satırın sonundaki 3 nokta işaretine tıkladıktan sonra açılan menüden Kaldır seçeneğine tıklamanız gerekir.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız