WinRAR ile Dosya ve Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR ile Dosya ve Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR ile dosya şifreleme özelliği Windows bilgisayarınızdaki dosyaları korumak için kullanabileceğiniz bir özelliktir. WinRAR ile şifrelenen veriler başka ortama transfer edildiğinde de şifreleme devam eder, dolayısıyla şifreli veri transferi amacıyla da kullanılabilir. Diğer dosya ve klasör şifreleme seçenekleri için Windows 10’da Dosya ve Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz. Öncelikle henüz WinRAR yazılımını henüz edinmeyenler için WinRAR indirme ve ardından dosya şifrelemeyi anlatacağız.

WinRAR nasıl indirilir?

  • WinRAR download sayfasına giriş yapın.
  • İndir butonuna tıklayın.
  • İndirilen .exe uzantılı dosyasını açın.
  • “Yükle” butonuna tıklayın.
  • İşlem tamamlandığında “Tamam” butonuna tıklayın, kurulum tamamlandı.

Şifreleme için dosyayı WinRAR yapmak gerekir mi?

Bir dosyayı veya klasörü şifrelemek için öncelikle WinRAR arşivi yapmak gerekmektedir. Arşivledikten sonra dilediğiniz gibi bir şifre belirleyerek dosyalarınızı koruyabilirsiniz.

Dosya veya Klasör WinRAR nasıl yapılır?

1- WinRAR kurulumu yaptıktan sonra arşivlemek istediğimiz dosyanın veya klasörün üzerine sağ tıklayıp “Arşive ekle” diyoruz.

winrar dosya ve klasör şifreleme

2- Açılan sayfada “arşivi kilitle” kutucuğunu işaretleyip “parola seç” butonuna tıklıyoruz.

3- Belirlediğimiz parolayı giriyoruz ve “Tamam” diyerek WinRAR ile şifrelemeyi bitiriyoruz.

winrar dosya ve klasör şifreleme

Dosya ve klasör şifrelemenin yanında önemli olabilecek bir seçenek de “Dosya adlarını şifrele” seçeneğidir. Bir sonraki ekranda görebileceğiniz gibi normalde dosya içerikleri şifrelense dahi dosya adları olduğu gibi görülebilmektedir. Dosya adlarının gizliliği de önem arz ediyorsa bu durumda “Dosya adlarını şifrele” seçeneğinin de işaretlenmesi gerekir.

WinRAR şifrelemede şifreler nasıl seçilmelidir?

Dosya veya klasörlerinize kimsenin erişmemesi adına şifreleme yaparken güçlü bir parola kullanmanız gerekir. Peki güçlü şifre nasıl seçilir?

  • Harf, rakam ve özel karakter içermeli.
  • En az 8 karakter olmalı.
  • Kişisel bilgileriniz olmamalı.
  • Kolay tahmin edilebilen kelimeler içermemeli.
  • Herkesin bildiği, sık sık kullandığınız bir şifre olmamalı.

WinRAR ile şifrelenen dosyalar açılır mı?

Paketlenmiş dosyayı herhangi biri açmaya ya da dışarı çıkartmaya çalıştığında parola koruması karşısına çıkar. Parolayı bilen biri parolayı girerek dosyalara erişebilir. Parolayı bilmeyen biri ise dosyaya erişemez. Dolayısıyla verilerinizi WinRAR şifreleme yöntemi ile şifreleyip daha sonra USB bellek, e-posta gibi veri transferi araçları kullanarak başkalarına güvenli bir şekilde gönderebilirsiniz. Daha sonra şifreleme için kullandığınız parolayı dosyaları gönderdiğiniz kişilere iletmeniz dosyalara erişebilmelerini sağlayacaktır. Tabi alıcının da cihazında WinRAR yazılımının kurulu olması gerekiyor.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız