Orta Linkedin platformunda yapılan dolandırıcılık faaliyetleri

Orta Linkedin platformunda yapılan dolandırıcılık faaliyetleri

“Ön ödeme dolandırıcılığı” sanal iletişim kanallarıyla (eposta,sosyal media) sıkça denenen bir dolandırıcılık yöntemidir. Genel olarak “Nijeryalı Dolandırıcılığı” olarak da bilinir. Detaylı bilgi için tıklayınız. Linkedin genel olarak iş amaçlı kullanılan bir platform ve Linkedin platformundaki kullanıcı profilleri genel olarak gerçek kişilere ait. Bu nedenle Linkedin aracılığıyla gelen mesajlar genelde ciddiye alınır ve gerçek kişiler tarafından gönderildiği düşünülür. Fakat maalesef dolandırıcılar artık Linkedin platformunu da kullanmaya başladı.

Aslında Linkedin’de karşılaşılan dolandırıcılık girişimlerinin senaryo ve içerik olarak diğer paltformlarda karşılaşılan dolandırıcılık girişimlerinden çok farkı yok.

  • Gerçekmiş gibi görünen sahte bir Linkedin profilinden mesaj alırsınız. Profilinizin dikkat çektiğini ve sizinle önemli bir şey konuşmak istediğini söyler.Geri dönüşünüzü iş için kullandığınız maille yapılmasını ister. Gönderdiği fotoğraflarla kendisinin ve durumunun gerçek olduğuna sizi ikna etmeye çalışır.

Örnek bir mesaj:

“Profilinizi kontrol ettim ve ilginç buldum ve bana iş amaçlı özel e-posta adresimle([email protected]) geri yazabiliyorsanız minettar olurum. Veya bana e-posta adresinizi gönderebilirseniz doğrudan kendim sizinle temasa geçebilirim. Gelen kutunuzu bekliyorum..”

  • Daha sonra ise sizinle paylaşabileceği bağış yada bir para olduğuna inandırmaya çalışır. Işlerinin bir kısmının resmi olarak yürütüleceğini söyler. En sonunda sizden kimlik bilgilerinizi ister.

Yapılması gerekenler:

Linkedin kullanıcıları tarafından ciddi bir platform olarak değerlendirilir ve alınan mesajlar genelde ciddiye alınır. Fakat unutmamak gerekir ki dolandırıcılar amaçlarına ulaşmak için Linkedin dahil her türlü mecrayı ve aracı kullanabilmektedir. Sosyal medya aracılığı aracılığı ile yapılan ve kimlik, hesab giriş bilgisi,ödeme Isteyen hiç bir paylaşıma inanmayınız. Çoğu zaman, size gönderilen bilgi ve resimleri internette aratarak sahte veya başkasına ait oldğunu görebilmeniz mümkündür.

Örnek bir vaka analizi için: https://www.mertsarica.com

Sosyal mühendislik saldırıları ile ilgili eğitim almak için Siber Güvenlik eğitimleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız