Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alabilirim?

instagram hesabım çalındı

Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Bu yoğun kullanımda problem yaşayan kullanıcılar da çok fazladır. Instagram giriş sorunları ve instagram hesabım çalındı şikayetleri en çok karşılaşılan durumlardandır. Genel olarak tüm sosyal medya platformları siber saldırganların hedefi halindedir. Bunun bir nedeni de Instagram ve diğer sosyal medya platformlarının kişisel amaçlar dışında ticari amaçlar için de kullanılıyor olması, yani maddi değerinin de olmasıdır. Sonuç olarak Instagram veya farklı bir sosyal medya hesabının çalınması sadece kişisel bir sosyal medya hesabının çalınmasıyla kalmayıp maddi zarara da yol açabilmektedir. Instagram hesabım çalındı, mail ve telefon numarası değiştirildi diyorsanız, yazımızı sonuna kadar inceleyin.

Instagram hesap çalınma durumu nasıl anlaşılır?

1. Hesaba giriş yapılamaması

Giriş bilgilerinizi doğru girmenize rağmen giriş yapamıyorsanız, siber saldırganlar tarafından Instagram hesabınız çalınmış diyebiliriz. Siber saldırganlar hesabı ele geçirdiği zaman ilk iş olarak hesabın şifresini değiştirmektedir.

2. Hesap bilgileri bölümünde yapılan değişiklikler

Instagram hesabınıza kayıtlı olan e-posta adresi ve telefon numarası sizin bilginiz olmadan değiştiyse aynı şekilde hesabınızın çalındığına işarettir.

3. Hesapta beklenmedik post ve story paylaşımları

Hesabınızdan haberiniz dışında story veya post paylaşımı yapılıyorsa, aynı şekilde hesabınız tehlikede demektir.

4. Hesapta farkındalığınız dışında takip ettiklerinizin artması

Gözlemlerimizde çoğu siber saldırgan sosyal medya hesaplarını takipçi panelleri için ele geçirmektedir. Eğer hesabınız sizin bilginiz ve rızanız olmadan başkalarını hızla takip ediyorsa, ele geçirilmiş olabilir.

5. Yeni cihaz veya konum girişi

Hesabınız yukarıdaki nedenler gibi bilginiz dışında herhangi yeni bir cihaz veya konum girişi tespit ettiyse tehlikededir. Bu girişleri kontrol etmek için Instagram “Ayarlar” menüsü üzerinden “Giriş Hareketleri” bölümüne geçiş yapın. Burada hesabınıza giriş yapan cihazları ve cihazların konumunu görebilirsiniz.

6. Instagram hesabınızdan bağlantılarınıza SPAM içerikli mesaj gönderiliyor olması

Hesabınızdan spam mesajların gönderildiğini duyduğunuz an hesabınızın siber saldırganlar tarafından hacklendiğini anlayabilirsiniz.

Çalınan Instagram hesabını geri almak mümkün mü?

Instagram hesabınız için gerekli önlemleri aldınız (veya almadınız) ve yine de hesap çalınma durumu ile karşılaştıysanız, hesabı kurtarmak için yapabilecekleriniz şu şekildedir:

1. Instagram şifrenizi değiştirmeyi deneyin.

Instagram hesabı mail ve telefon numarasıyla nasıl geri alınır? diyorsanız hemen başlayalım. 

  • Instagram uygulamasını açın, giriş sayfasına tıklayın.
  • “Daha fazla yardıma ihtiyacım var” kısmına dokunun.
  • “Şifremi unuttum” olarak ilerleyin.
  • Hesabınızda kullandığınız telefon numarası veya e-posta adresini yazın.
  • Hesap ayarlarınızda hala sizin e-posta adresiniz veya telefon numaranız kayıtlı ise karşınıza çıkacak, şifre sıfırlama bağlantısı gönderilmesini isteyerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. 
instagram hesap çalınma

2. Instagram Destek Hattı üzerinden ‘hesabım çalındı’ bildiriminde bulunun.

Instagram hesabınız çalındıysa ve şifre sıfırlama üzerinden geri alamıyorsanız, durumu Instagram Yardım Birimi’ne bildirebilirsiniz. Öncelikle buraya tıklayın. “Başkasının Eline Geçmiş Instagram Hesabı” bölümüne geçiş yapın ve aşağıdaki görselde gösterilen linklerden birine tıklayın.

instagram hesabım çalındı

Belirtilen linklerden birine tıkladıktan sonra karşınıza “Instagram desteği talep et” bölümü açılacak. İlgili bölümde “Hesabım başkasının eline geçti” ifadesini seçin ve ilerleyin.

instagram hesabım çalındı

Son olarak burada hesabınızı tanımlamanızı isteyecek. Kullanıcı adınızı, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girerek yönergeleri takip edin. Eğer telefon numaranızı girerseniz daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz.

instagram hesap çalınma

3. Facebook For Business hesabınızla destek alın.

Facebook for Business hesabınız varsa ilgili sorunu bu platforma da taşıyabilirsiniz. Öncelikle Business Help sayfasından ’Live Chat’ bölümünde karşınıza çıkacak teknik görevliye Instagram hesap çalınma durumunu anlatabilirsiniz. Eğer ilgili problem için çözüm sağlanamazsa ’Live Chat’ üzerinden diğer personellere ulaşarak şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.Facebook for Business hesabınıza buradan ulaşabilirsiniz.

instagram hesabım çalındı

Instagram hesabının çalınmaması için nelere dikkat edilmeli?

Çalınan Instagram hesabının geri alınması zor ve her zaman mümkün olmayan bir durum. Bu nedenle öncelikli olarak Instagram hesap çalınması durumuna karşı bir takım siber güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin detaylı listesine Siber Hijyen Kılavuzumuzdan erişebilirsiniz.

Öncelikli ve kritik önemde olan önlemler ise şu şekildedir:

  • Hesabınız için güçlü bir şifre oluşturun.
  • İki Faktörlü Doğrulama (2fa) mutlaka kullanın.
  • Instagram hesap ayarlarınızda doğrulama olarak e-posta adresi ve telefon numarası belirleyin.
  • Instagram üzerinden gelen DM’lere dikkat edin.
  • Halka açık bilgisayarlar üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapmayın.

Instagram hesabınıza güçlü bir şifre atamak “hesabım çalındı” dememek için en önemli şartlardan biridir. Zira güçlü bir şifre siber saldırganların hesaba erişimini zorlaştırır.

İki faktörlü doğrulama yapmak ise, hesap çalınmasını engelleyen en büyük güvenlik önlemlerinden biridir. “Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik>İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” menüsü üzerinden ilgili işlemi yapabilirsiniz. 

Instagram mail ve telefon doğrulaması yapmak o hesabı korumaya ve unutulduğu zaman geri almaya aracıdır. “Ayarlar>Profili Düzenle” menüsü üzerinden ilgili bilgileri kaydedebilirsiniz. Instagram hesap çalınması durumunda kaydetmiş olduğunuz telefon numarasına veya e-posta adresine şifre sıfırlama mesajı gönderilmesini isteyerek, şifrenizi değiştirmeniz ve dolayısıyla hesabı geri almanız mümkün olabilir.

Instagram üzerinden gönderilen Direkt Mesajlar(DM) bölümü her zaman için tehlikelidir. Siber saldırganlar Instagram hesaplarını hacklemek için DM aracılığıyla ulaşabilirler. Size mesaj atarak, kötü bir siteye yönlendirebilir veya cihazınıza zararlı bir yazılım indirmenize sebep olabilirler. Bu tür saldırılardan korunmak için tanımadığınız ve bilmediğiniz hesaplardan gelen DM isteklerini kabul etmemeniz gerekir.

Son olarak otellerin çalışma alanları, kütüphaneler, internet kafeler veya normal kafeler gibi halka açık ve herkesin kullanabileceği bilgisayarlardan kaçınmak gerekir. Siber saldırganlar bu tarz cihazlara kötü amaçlı virüs veya zararlı yazılım yükleyerek hesapları hackleyebilirler.

İnstagram hesabınızı geri aldıktan sonra, tekrar hesabım çalındı dememek ve o duruma düşmemek için yukarıdaki önlemlere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Farkındalığın artırılması ve siber saldırıların hedefi olmaktan kaçınmak için Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimleri sayfamızdan ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız