instagram hesap çalınma durumunda yapılması gerekenler

instagram hesabım çalındı

instagram hesap çalınma durumunda yapılması gerekenler

            Son yıllarda,hack’lenen sosyal medya hesaplarında büyük bir artış gözlemlenmiştir. Özellikle “ instagram hesabım çalındı ” ifadesi arama motorlarında sıkça aratılan kelimelerden biri haline gelmiştir. Bunun bir nedeni de Instagram’ın kişisel amaçlar dışında ticari amaçlar için de kullanılıyor olması. Sonuç olarak Instagram hesabının çalınması sadece kişisel bir sosyal medya hesabının çalınmasıyla kalmayıp maddi zarara da yol açmaktadır. instagram hesap çalınma durumunda yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

1. instagram hesabınızı çaldırmayın

          Çalınan instagram hesabının geri alınması zor ve her zaman mümkün olmayan bir durum. Bu nedenle öncelikli olarak instagram hesap çalınma durumuna karşı bir takım siber güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin detaylı listesine  Siber Hijyen   Kılavuzumuzdan erişebilirsiniz. Öncelikli ve kritik önemde olan önlemler ise şu şekildedir:

  • Hesabınız İçin Güçlü Bir Şifre Oluşturun. Instagram hesabınıza güçlü bir şifre atayarak siber saldırganların ilgili hesaba erişimini zorlaştırın.
  • iki Faktörlü Doğrulamayı Etkinleştirin. ‘Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik>İki Faktörü Kimlik Doğrulaması’  üzerinden ilgili işlemi yapabilirsiniz. İki faktörlü doğrulamanın etkinleştirildiği bir hesabın hack’lenmesi çok daha zordur.
  • Instagram Hesap Ayarlarınıza Doğrulama E-Mail Adresi ve Telefon Numarasını Girin. ‘Ayarlar>Profili Düzenle’ üzerinden ilgili verileri kaydedebilirsiniz. Instagram hesap çalınma durumunda ,kaydetmiş olduğunuz telefon numarasına veya eposta adresine şifre sıfırlama mesajının gönderilmesini isteyerek şifrenizi değiştirmeniz ve dolayısıyla hesabı geri almanız mümkün olabilir.

2. Çalınan Instagram hesabının kurtarılması:

Gerekli önlemleri almadıysanız ve sonuç olarak instagram hesap çalınma durumu ile karşı karşıyaysanız yapabilecekleriniz şu şekildedir:

a.  Parolanızı Değiştirmeyi deneyin.

            Öncelikle Instagram giriş sayfasında ‘Şifreni mi unuttun?’ bölümünden şifrenizi sıfırlamayı denemelisiniz. Hesap ayarlarınızda hala eposta adresiniz ve/veya telefon numaranız kayıtlı ise şifre sıfırlama bağlantısı gönderilmesini isteyerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. Böylelikle hesabınızı geri almış olursunuz.

instagram hesap çalınma

b. instagram Yardım Birimi’ne hesap çalınma Durumunu Bildirin.

                        Hala instagram hesabınıza ulaşamıyorsanız ilgili durumu Instagram Yardım Birimi’ne bildirebilirsiniz. Instagram Yardım Birimi’nden yanıt gelene kadar ilgili raporlama işlemini tekrarlayabilirsiniz. Ülke bölümünü ‘Amerika Birleşik Devletleri’ olacak şekilde doldurursanız ilgili durumun daha hızlı işleme konulmasını sağlayabilirsiniz.

instagram hesap çalınma

c. Facebook Yardım Merkezi’ne instagram hesap çalınma durumunu Bildirin.

                        Paralel olarak ,raporlama işlemini Facebook Yardım Merkezi’nden de yapabilirsiniz. Bir önceki maddede belirtilen ısrarcı olma ve ülke olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni seçme daha hızlı sonuç almanızı sağlayabilir.

instagram hesabım çalındı

 d. Facebook For Business Hesabı’ndan Konuyla İlgili Destek Alın.

                        Facebook For Business hesabınız varsa ilgili sorunu bu platforma da taşıyabilirsiniz. ’Live Chat’ bölümünde karşınıza çıkacak teknik görevliye instagram hesap çalınma durumunu anlatabilirsiniz. Eğer ilgili problem için çözüm sağlanamazsa ’Live Chat’ üzerinden diğer personellere ulaşarak şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.

instagram hesap çalınma

  Instagram hesabınızı geri aldıktan sonra, tekrar “ instagram hesabım çalındı ” dememek için 1. maddedeki önlemleri almayı unutmayın.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız