Kayıp Telefon Bulma Hizmetleri

Kayıp Telefon Bulma Hizmetleri

Telefon ve dizüstü bilgisayarlarımızın birçok önemli verimize ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle bir telefon veya dizüstü bilgisayarımız kaybolduğu zaman uğrayacağımız zarar kaybolan cihazın maddi değerinin çok çok ötesinde olabiliyor. Konunun önemiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Siber Hijyen Kılavuzumuzun 8. maddesini inceleyebilirsiniz. Özellikle telefonlar daha kolay şekilde kaybedebileceğimiz cihazlardır. Telefonumuz kaybolduğu zaman öncelikle yapacağımız şey telefon numaramızı aramak ve eğer biri bulduysa biraz da bulanın insafına bağlı olarak telefonu geri almaya çalışmaktır. Fakat bu şekilde bir sonuca varamıyorsanız telefonunuzun yerini tespit edebilmek için kayıp telefon bulma (Anti Theft olarak da bilinir) hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerin faydaları aşağıdaki gibidir:

  1. Öncelikle bilgisayar veya akıllı telefonunuz kaybolduğunda bu cihazların yerini takip etmeyi sağlarlar. Bu da doğal olarak kaybolan cihazınızı bulmayı kolaylaştırır.
  2. Cihazınıza ulaşmanız zaman alacaksa uzaktan cihazınızı kilitleyerek yetkisiz erişime karşı koruyabilirsiniz.
  3. Cihazınızı bulamayacağınıza veya çalındığına emin olursanız uzaktan cihazınızdaki verileri silebilirsiniz. Böylece en azından yetkisiz kişilerin cihazınızdaki verilere erişimini engellemiş olursunuz.

Kayıp telefon bulma için kullanılabilecek hizmetler

Bu amaç için kullanılabilecek farklı yazılım ve yöntemler mevcut olmakla birlikte, ticari bir yazılım/hizmet kullanmıyorsanız bilgisayar veya akıllı cihazınızın işletim sistemi sağlayıcısı tarafından önerilen yazılım ve yöntemlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. 

Yaygın olarak kullanılan  yazılım ve hizmetlerden bazıları şunlardır:

  • Android akıllı cihazınızın kaybolması durumunda kayıp telefon bulma hizmeti olarak Android işletim sisteminin üreticisi Google tarafından sağlanan “Cihazımı bul ” (Find my Device) uygulamasını kullanabilirsiniz. Android cihazlar için “Cihazımı bul” uygulamasının kullanım detaylarına ulaşmak için tıklayınız..

  • iOS tabanlı akıllı cihazlarınızın kaybolması durumunda ise kayıp telefon bulma hizmeti olarak iOS işletim sisteminin üreticisi Apple tarafından sağlanan “iPhone’umu Bul” (Find my iphone) özelliğini kullanabilirsiniz. iOS cihazlar için “iPhone’umu Bul” uygulamasının detaylarına ulaşmak için tıklayınız.
  • Windows 10 yüklü bilgisayarınız için Microsoft tarafından sağlanan “Cihazımı bul” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellikle ilgili detaylara ulaşmak için tıklayınız.

Buradaki yöntemlerin dışında, cihazınız çalıştığınız şirketiniz tarafından sağlandıysa ve şirketiniz kurumsal cihaz yönetimi çözümleri kullanıyor ise bu çözümler de kayıp telefon bulma için kullanılabilir.

Konuyla ilişkili olarak aşağıdaki yazılarımızı da incelemek isteyebilirsiniz:

Dosya Yedekleme Yöntemleri

Güvenli Veri Silme Yazılımları

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız