Kilit Ekranı Ayarları – Windows 10

windows kilit ekranı

Kilit Ekranı Ayarları – Windows 10

Cihazlarınızın yanından ayrıldığınızda, yetkisiz kişiler tarafından müdahale edilmemesi için bilgisayarınızı manuel olarak kilitleyebilir veya kilit ekranı nın otomatik olarak devreye girmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik kilit ekranının önemiyle ilgili olarak Siber Hijyen Kılavuzu muzun 2.1.3 maddesinden bilgi edinebilirsiniz.

Ekranı manuel olarak kilit durumuna geçirmek için Win + L kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10 ekran kilidinin otomatik olarak devreye girmesini sağlayabilirsiniz:

  • Başlat menüsüne kilit ekranı yazınız. Kilit ekranı ayarları na tıklayınız.
  • Karşımıza çıkan aşağıdaki ekrandan arkaplan ayarları, ekranın boştayken açık kalma süresi, ekran kilitliyken bilidirmlerini görebilceğeniz uygulamalar ve ekran koruyucu gibi birçok ayar yapılabilir.
  • Ekran kilidi konfigurasyonu için en alttaki Ekran Koruyucu Ayarlarına  tıklanır.
  • Açılan Ekran koruyucu ayarları penceresinde  ise Bekleme süresi ve Devam edildiğinde oturum açma ekranını görüntüle seçenekleri kullanılarak ekran kilidi devreye alınır. Örnek olarak; Devam edildiğinde oturum açma ekranını görüntüle  seçeneğini işaretleyip Bekleme süresini  5 dakika yapmanız durumunda bilgisayarınız 5 dakika boşta kaldıktan sonra ekranı otomatik olarak kilitlenir ve bilgisayarınızı kullanmaya devam etmek için şifre ile giriş yapmanız gerekir.

Aynı penceredeki “Ekran koruyucu” ayarından isteğe bağlı olarak bir ekran koruyucu seçebilir veya Yok seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Windows 10 ekran kilidi için temel ayarlar bu şekilde tamamlanmış olur.

Ekran kilidi ayarlarıyla ilgili daha detaylı sorularınız olması veya problem yaşamanız durumunda Microsoft yardım sayfaları na başvurabilirsiniz. Bu sayfalarda sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi cevap bulamadığınız sorularınızı da Microsoft destek ekibi veya topluluğuna yönlendirebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız