Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?

kripto para güvenlik

Kripto Para Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Son birkaç senede kripto para işlemlerinin büyük oranda artmasıyla birlikte kripto para güvenliği önlemleri de önemli bir konu haline gelmiş durumda. Ağustos 2021 tarihli BBC makalesinde (ingilizce) son dönemde yaşanan en önemli kripto para güvenlik vakaları ve bu vakalarda yaşanan para kayıpları anlatılıyor. Kripto para borsaları birçok güvenlik önlemi almaktadırlar, fakat bu konuda kripto varlık sahiplerine de önemli bir görev düşmektedir. Bu bölümde kripto paranızı siber saldırılardan korumak için almanız gereken kripto para güvenliği önlemlerini anlatacağız.

1. Kripto para işlemi yapılırken alınacak siber güvenlik önlemleri

Her şeyden önce, kripto para işlemi yapacağınız bilgisayar/mobil cihaz güvenli olmalı ve bilgisayar/internet kullanırken siber hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Hem cihaz güvenliği hem de diğer siber hijyen kurallarıyla ilgili detayları Siber Hijyen Kılavuzu yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca Siber Hijyen Asistanı – Sihas da özellikle cihaz güvenliği konusunda önemli bir yardımcınız olabilir. Bu bölümde ise kripto para işlemi yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken Bilgisayar/mobil cihaz güvenliği ve Siber hijyen önlemlerine değineceğiz.

1.1 Kripto para işlemi yapacağınız Bilgisayarınızın/Mobil Cihazınızın Güvenliği

İlk olarak kripto para işlemlerinin yapılacağı bilgisayarın/mobil cihazın güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bilgisayarda/mobil cihazda alınacak öncelikli güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

a. Cihazınızda Ekran Kilidi Kullanın

Cihazınızın başından ayrıldığınız süre içinde başkalarının cihazınıza erişim sağlamasını  önlemek için ekran kilidi kullanmalısınız. İlgili işlemi Windows bilgisayarınızda ‘Windows + L ‘ tuş kombinasyonlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ekran kilidinin otomatik olarak devreye girmesi için ilgili yazımızdaki adımları takip edebilirsiniz.

b. AdBlock Kullanın

Kripto para odaklı siber saldırıların belirli bir bölümü cihazlarınızdaki güvenliği aşmak için web tabanlı reklamları kullanmaktadır. Tarayıcılarınızda Adblock kullanarak bu reklamların açılmasını engelleyebilirsiniz.

c. VPN kullanın

VPN kullanarak IP adresinizi ve bununla beraber network hareketlerinizi gizleyebilirsiniz. Böylelikle, siber saldırganlar siz online kripto para işlemi yaparken sizin online hareketlerinizi ve geçmişinizi izleyemeyecek, dolayısıyla hakkınızda ekstra bilgi toplayamayacaklardır. VPN yazılımı tercih ederken mümkünse bilinen üreticilerin ticari yazılımlarını tercih edin. Zira ücretsiz VPN yazılımları bilgisayarınız ve verileriniz için siber tehdit de oluşturabilir.

d. Antivirüs Kullanın

Kripto para güvenliği için alınması gereken önlemlerden biri de bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan korumak olacaktır. Antivirüs yazılımları günümüzdeki zararlı yazılımların çoğunu fark edip önleyebilmektedir. Bu nedenle antivirüs kullanmanız oldukça önemlidir.

e. Güncel Yazılım  Kullanın

Cihazınızın işletim sistemini güncel tutmayı unutmayın. Kullandığınız diğer yazılımların da güncel olmasına dikkat edin. Zira güncel olmayan yazılımların siber saldırılara hedef olması çok daha kolaydır.

1.2. Siber Hijyen Kuralları

Kullandığınız cihaz üzerinde alabileceğiniz kripto para güvenliği önlemlerinin yanı sıra , siber hijyen kuralları hakkında da bilgi edinmeniz gerekmektedir. Özellikle Kripto para işlemi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli siber hijyen kuralları ise aşağıda listelenmiştir.

a. Şifrelerinizi başkalarıyla Paylaşmayın

Hem kripto para borsalarının, hem bilgisayarınızın/mobil cihazınızın, hem de kullandığınız diğer online platformların şifrelerini tanımadığınız kişilerin yanı sıra ailenizle, arkadaşlarınızla dahi paylaşmayın.

b. İki faktörlü Doğrulama Kullanın

İki faktörlü şifre kullanmak kripto para borsalarına giriş yaparken iki farklı şifre girmek anlamına gelir ki bu da güvenliği bir üst seviyeye taşıyacaktır. Bu nedenle online cüzdanınıza iki katmanlı koruma (2fa – 2 factor authentication) eklemenizi öneririz.

c. Güçlü Şifreler kullanın

Belki de en önemli kripto para güvenliği önlemlerinden biri olan doğru şifre seçimi için belirlenen temel kurallar / kriterler aşağıda listelenmiştir.

  • Çok basit şifrelerden kaçının.
  • Kişisel bilgilerinizi, özelliklerinizi yansıtan şifreler kullanmayın.
  • Kullanacağınız şifre en az 10 karakterden oluşmalıdır. Şifreyi oluştururken harf (büyük harf ve küçük harf ) , rakam ve  özel karakter kullanmanız gerekir.

d. Aynı Şifreyi Farklı Hesaplarda Kullanmayın

Sosyal medya platformlarında kullanmış olduğunuz hesaplar için ortak bir şifre oluşturmaktan kaçının. Böylelikle, üyesi olduğunuz bir platformun verileri çalındığında siber korsanlar diğer hesaplarınıza erişim sağlayamayacaklardır. Kripto para işlemleri için kullanacağınız şifreler ise kesinlikle başka hiç bir platformda/cihazda kullanılmamalıdır.

e. Giriş Yapacağınız Siteleri Kontrol Edin

Herhangi bir siteye giriş yapmadan evvel sitenin adresini, ilgili sitenin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin. İşlem yapacağınız kripto para sitelerinde bu detaya bakmak güvenliği sağlamak açısından gereklidir.

f. Şifrelerinizi Düzenli Aralıklarla Değiştirin

Kullandığınız tüm Şifreleri 6 ayda bir değiştirmeniz ideal olacaktır. Şifre değiştireceğiniz zaman eski şifrelerinizi tekrar kullanmamaya özen gösterin.

g. Phishing (Oltalama) Saldırıları Hakkında Bilgi Edinin

Kripto para hesaplarına yönelik siber saldırıların bir çoğunda phishing ( oltalama ) saldırıları kullanılmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olarak karşılaşabileceğiniz siber saldırıları zarar görmeden atlatabilirsiniz. Phishing/Oltalama saldırıları ile ilgili bilgi edinmek ve farkındalığınızı test etmek için Eğitim Sayfamızda yer alan ücretsiz eğitimleri alabilirsiniz.

2. Kripto Para İşlemlerinin Güvenliği

Son olarak kripto para işlemi yapılacağı zaman güvenliği sağlayacak hususlara değineceğiz.

a. Mining/Trading’ İşlemlerinizi Tek Bir Cihaz Üzerinden Yapın

Kripto para işlemlerinizi kendi özel, güvenli olduğundan emin olduğunuz cihazınızdan yapmalısınız. Bu tür işlemleri arkadaşınızın bilgisayarından veya ofisinizde kullandığınız bilgisayarlardan yapmayın.

b. Bilinen Kripto Para Borsalarını Kullanın:

Herhangi bir Kripto para borsasına  girmeden evvel ilgili sitenin yasal olduğundan emin olun. Sitenin özgeçmişini araştırın, mümkünse arkadaşlarınızdan tavsiye alın.

c. Bir ya da İki Kripto Para İle Başlayın

Kripto para işlemlerine yeni başladıysanız sadece bir ya da iki kripto para birimine odaklanmak daha iyi olabilir. Böylelikle , gerekli kripto para güvenliği önlemlerini oluşturmak ve takip etmek için yeterli zamanınız olabilir, siber korsanlar tarafından hesabınızın ele geçirilmesini önleyebilirsiniz.

d. Kripto Para Borsası Seçerken Dikkatli Olun

Kripto para borsası seçerken güvenliği ön planda tutarak ne tür güvenlik önlemlerinin bulunduğunu kontrol edin. Bir kripto para borsasında bulunması gereken güvenlik tedbirleri aşağıda listelenmiştir.

  • IP adreslerini Whitelist’e alma
  • Çekim adreslerini Whitelist’e alma
  • Oturum açıldığı zaman bildirim gelmesi
  • KYC (Müşterini Tanı) prosedürlerinin olması
  • İki faktörlü doğrulama kullanılması
  • Ticari işlemleri onaylama özelliği

e. Soğuk (offline) Cüzdan kullanın

Kripto para borsalarının veya spesifik olarak sizin kripto para borsası hesabınızın siber saldırıya uğraması veya kripto para borsalarının iflas etmesi durumuna karşı soğuk cüzdan (Örn. : Trezor, Nano Ledge S , KeepKey ) kullanmanız doğru bir tercih olacaktır. Bu durumda tüm kripto para varlıklarınızı soğuk(offline) cüzdana çekebilir ve olası online tehditlerden kaçınabilirsiniz. Ancak bu durumda soğuk cüzdanınızın bulunduğu bilgisayar/mobil cihazın güvenliği çok daha önemli hale gelecektir ve bu güvenliği sağlamak sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

f. Kripto Para Cüzdanınızı Yedekleyin

Soğuk cüzdan kullanmanız durumunda cüzdanınızı belirli aralıklarla yedeklemeniz gerekir. Böylelikle, bilgisayarınızın arızalanması durumunda yedeklediğiniz kripto para birimlerinin güvenliğini sağlamış olursunuz.

Alınması gereken kripto para güvenliği önlemleri bu listeyle sınırlı olmamakla birlikte, dikkat edilmesi gereken önemli birçok husus bu makalede bilgilerinize sunulmuştur.

Konuyla ilişkili olarak incelemek isteyebileceğiniz diğer kılavuzlarımız:

Windows 10 Dosya Yedekleme Yöntemleri

Ransomware Nedir? Nasıl korunulur?

Tarayıcılar için Kayıtlı şifre Ayarları

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız