Kripto Para Güvenliği nasıl sağlanır?

kripto para güvenlik

Kripto Para Güvenliği nasıl sağlanır?

Son birkaç senede kripto para işlemlerinin büyük oranda artmasıyla birlikte kripto para güvenliği önlemleri de önemli bir konu haline gelmiş durumda. Ağustos 2021 tarihli BBC makalesinde (ingilizce) son dönemde yaşanan en önemli kripto para güvenliği vakaları ve bu vakalarda yaşanan para kayıpları anlatılıyor. Kripto para borsaları birçok güvenlik önlemi almaktadırlar, fakat bu konuda kripto varlık sahiplerine de önemli bir görev düşmektedir. Bu bölümde kripto paranızı siber saldırılardan korumak için almanız gereken kripto para güvenliği önlemlerini anlatacağız.

Bilgisayarınızın/mobil cihazınızın güvenliği:

İlk olarak kripto para işlemlerinin yapılacağı bilgisayarın/mobil cihazın güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bilgisayarda/mobil cihazda alınacak güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Cihazınıza Ekran Kilidi Oluşturun: Cihazınızdan ayrıldığınız süre içinde ,yetkisiz kişilerin cihazınıza erişim sağlamasını   önlemek için ekran kilidi kullanmalısınız. İlgili işlemi bilgisayar üzerinde ‘Windows + L ‘ tuş kombinasyonlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik ekran kilidi ayarı için ilgili kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.
 2. Cihazınıza AdBlock Kurulumu Yapın: Kripto para odaklı siber saldırıların belirli bir bölümü cihazlarınızdaki güvenliği aşmak için web tabanlı reklamları kullanmaktadır. Adblock kurulumu yaparak bu reklamların açılmasını engelleyebilirsiniz.
 3. Bilgisayarınıza VPN kurulumu yapın: VPN kurulumu ile IP adresinizi ve bununla beraber network hareketliliğinizi gizleyebilirsiniz. Böylelikle, siber saldırganlar sizin online hareketlerinizi ve geçmişinizi izleyemeyecek, dolayısıyla hakkınızda ekstra bilgi toplayamayacaklardır. VPN yazılımı tercih ederken mümkünse bilinen üreticilerin ticari yazılımlarını tercih edin. Zira ücretsiz VPN yazılımları bilgisayarınız ve verileriniz için siber tehdit de oluşturabilir.
 4. Bilgisayarınıza Antivirüs Kurulumunu Yapın: Anti-virüs yazılımları,günümüzdeki zararlı yazılımların çoğunu fark edebilmekte ve bunlara uygun önlemeyi yapabilmektedir. Bilgisayarınıza antivirüs programı kurarak,cihaz güveliğinizi bir kat daha artıracaksınız.
 5. Güncel Yazılım  Kullanın: Cihazınızın işletim sistemini güncel tutmayı unutmayın. Kullandığınız diğer yazılımların da güncel olmasına dikkat edin. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi Siber Hijyen Kılavuzumuzdan edinebilirsiniz.

Siber Hijyen Kuralları:

İlgili cihaz üzerinde alabileceğimiz kripto para güvenliği önlemlerinin yanısıra , siber hijyen kuralları hakkında da bilgi edinmemiz gerekmektedir. Dilerseniz bu konudaki detaylı kılavuzu inceleyebilirsiniz. Özellikle Kripto para işlemi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken en önemli siber hijyen kuralları ise aşağıda listelenmiştir.

 1. Şifrelerinizi başkalarıyla Paylaşmayın: Şifrelerinizi tanımadığınız kişilerin yanı sıra ailenizle ,arkadaşlarınızla dahi paylaşmayın.
 2. İki faktörlü Doğrulama Kullanın: Eğer hesabınıza girmek için  sadece bir şifre kullanıyorsanız, şifre ne kadar güçlü olursa olsun , hesabınız saldırılara açık durumda olacaktır. Bu nedenle online cüzdanınıza iki katmanlı koruma (2fa – 2 factor authentication) eklemenizi öneririz.
 3. Güçlü Şifreler kullanın: Belki de en önemli kripto para güvenliği önlemlerinden biri olan doğru Şifre seçimi için belirlenen temel kurallar / kriterler aşağıda listelenmiştir.
  • Çok basit şifrelerden kaçının.
  • Kişisel bilgilerinizi, özelliklerinizi yansıtan şifreler kullanmayın.
  • İlgili şifre en az 10 karakterden oluşmalıdır. Şifreyi oluştururken harf (büyük harf ve küçük harf ) , rakam ve  özel karakter kullanmanız gerekir. Şifre seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları Siber Hijyen Kılavuzumuzun 2.3.1 maddesinden öğrenebilirsiniz.
 4. Aynı Şifreyi Farklı Hesaplarda Kullanmayın: Sosyal medya platformlarında kullanmış olduğunuz hesaplar için ortak bir şifre oluşturmaktan kaçının. Böylelikle, üyesi olduğunuz bir platformun verileri çalındığında ,siber korsanlar diğer hesaplarınıza erişim sağlayamayacaklardır.
 5. Şifrelerinizi Düzenli Aralıklarla Değiştirin: Şifrenizi 6 ayda bir değiştirmeniz ideal olacaktır.
 6. Giriş Yapacağınız Siteleri Kontrol Edin: Herhangi bir siteye giriş yapmadan evvel sitenin adresini, ilgili sitenin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin.İşlem yapacağınız kripto para sitelerinde bu detaya bakmanız gereklidir.
 7. Phishing (Oltalama) Saldırıları Hakkında Bilgi Edinin: Kripto paralarda meydana gelen siber saldırılarının temelinde phishing ( oltalama ) saldırıları bulunmaktadır. Bu tür konular hakkında bilgi sahibi olarak size yapılacak/yapılabilecek siber saldırılarının önüne geçebilirsiniz. Söz konusu saldırılarla ilgili bilgi edinmek ve farkındalığınızı test etmek için ücretsiz Eğitim Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kripto para güvenliği önlemleri:

Son olarak kripto para işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususları belirteceğiz. İlgili kripto para güvenliği önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Mining/Trading’ İşlemlerinizi Tek Bir Cihaz Üzerinden Yapın: Kripto para işlemlerinizi kendi özel cihazınızdan yapmalısınız. Bu tür işlemleri arkadaşınızın bilgisayarından veya ofisinizde kullandığınız bilgisayarlardan yapmayın.
 2. Bilinen Kripto Para Borsalarını Kullanın: Herhangi bir Kripto para borsasına  girmeden evvel ilgili sitenin yasal olduğundan emin olun. Sitenin özgeçmişini araştırın. Mümkünse,arkadaşlarınızdan tavsiye alın.
 3. Bir ya da İki Kripto Para İle Başlayın: Kripto işlemlerine yeni başladıysanız sadece bir ya da iki kripto para birimine odaklanmalısınız. Böylelikle , ilgili kripto para güvenliği önlemlerini oluşturmak için yeterli zamanınız olabilir, siber korsanlar tarafından hesabınızın ele geçirilmesini önleyebilirsiniz.
 4. Kripto Para Cüzdanını Seçerken Dikkatli Olun: Kripto cüzdan seçerken ne tür güvenlik önlemlerine sahip olduğunu kontrol etmeliyiz. Bir kripto para cüzdanında bulunması gereken güvenlik tedbirleri aşağıda listelenmiştir.
  • IP adreslerini Whitelist’e alma
  • Çekim adreslerini Whitelist’e alma
  • Oturum açıldığı zaman bildirim vermesi
  • KYC (Müşterini Tanı) prosedürlerinin olması
  • İki faktörlü doğrulama kullanılması
  • Ticari işlemleri onaylama özelliği
 5. Kripto Para Cüzdanınınızı Yedekleyin: Kripto para cüzdanınızı belirli aralıklarla yedeklemeniz gerekir. Böylelikle, bilgisayarınızın arızalanması durumunda yedeklediğiniz kripto para birimlerini kurtarabilirsiniz.
 6. Soğuk Cüzdan ( Offline Wallet ) Kullanın: Siber saldırılardan korunmak amacıyla işlemlerinizi soğuk cüzdan ( Örn. : Trezor, Nano Ledge S , KeepKey ) kullanarak  yapabilirsiniz. Kazancınızın büyük bir bölümünü ilgili cihaz/cihazlarda tutabilir ve kripto paranızın çalınma riskini azaltabilirsiniz.

Alınması gereken kripto para güvenliği önlemleri bu listeyle sınırlı olmamakla birlikte, dikkat edilmesi gereken önemli birçok husus bu makalede bilgilerinize sunulmuştur.

Konuyla ilişkili olarak incelemek isteyebileceğiniz diğer kılavuzlarımız:

Windows 10 Dosya Yedekleme Yöntemleri

Ransomware Nedir? Nasıl korunulur?

Tarayıcılar için Kayıtlı şifre Ayarları

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız