Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırılardan Nasıl Korunulur?

Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırılardan Nasıl Korunulur?

            Siber saldırı , bilgisayar ve bilişim sistemlerine bilgileri çalmak, ifşa etmek, değiştirmek, devre dışı bırakmak veya yok etmek için yapılan istenmeyen girişim olarak tanımlanabilir. Siber saldırılar çıkar sağlamak, siyasi, kişisel nedenler gibi farklı amaçlarla yapılabilir .Siber Saldırılar her geçen gün artmakta olup şirketlerin ve bireyler mahrem bilgilerini, mal varlıklarını doğrudan hedef almaktadır. Siber Güvenlik şirketi Checkpoint’in 2021 yılı raporuna göre 2021 yılında karşılaşılan siber saldırı sayısı bir önceki yıla göre %29 artış gösterdi. Bu nedenle Siber güvenlik kurumların, şirketlerin ve bireylerin önemli bir önceliği olarak görülmektedir. Bu yazımızda siber saldırılar konusunda bilgi aktarıp siber saldırılardan nasıl korunulur sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

           

Siber Saldırılar neden sürekli artış gösterir?

1. Hedef Kullanıcılar Hakkında Araştırma Yapmanın kolaylaşması

            Siber saldırganlar hedef kullanıcı/kullanıcı grupları hakkında bilgi toplayarak yapacakları saldırıların daha tutarlı olmasını amaçlarlar. Hedefleri hakkındaki verilere sosyal medya üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabiliyorlar.

2. Siber Saldırı yöntemlerinin Zaman İçinde Gelişmesi

            Teknolojinin ilerlemesi ve dijitalleşme beraberinde siber saldırılar için çok geniş bir oyun alanı oluşturmuştur. Günümüzde Siber saldırıların gerçekleştirilebileceği çok fazla bireysel, kurumsal, endüstriyel alan bulunmaktadır

 3. Evden Çalışma    

Covid 19 vakalarının artışı ile birçok şirket ‘evden çalışma’ sistemini uygulamaya başladı. Bu süreç içerisinde kullanılan dijital aplikasyonların(uygulamaların) artışı, BT aygıtlarının güvenli bir şekilde kullanılmaması, çalışanların güvenli şirket ağlarının dışında (ev,kafe,otel gibi) daha fazla zaman geçirmesi vb. etmenler kurumsal güvenliğin de zayıflamasına sebep oldu. Bu tür zafiyetler siber saldırganlar için büyük bir fırsat kapısı oluşturdu.

4. Siber Saldırganların Her Yerden Faaliyet Göstermesi

Siber saldırganlar çoğunlukla farklı ülkelerde yaşayan kullanıcı gruplarını hedef alarak faaliyetlerini yürütebilmektedir. Siber saldırganların başka ülkede olması izlerinin sürülmesini ve bir hukuki yaptırım uygulanmasını zorlaştırmaktadır.

5. İnsan Faktörü

  Başarıyla sonuçlanan siber saldırıların büyük bir çoğunluğunda ‘insan faktörü’ hedef alınmıştır. Bu tarz bir siber saldırı insanların merak, korku, ödül kazanma gibi içgüdülerini hedef alır. Siber saldırganlar insan faktöründen yararlanarak hedef kullanıcıların kişisel verilerine, sistemlerine, vb. erişim sağlayabilmişlerdir.

Siber Saldırılardan nasıl korunulur?

Kurumlar, çalıştığımız şirketler siber saldırılara karşı genelde gerekli önlemleri alıp çalışanlarını da bu konularda bilgilendirmektedir. Bu nedenle bu yazımızda daha çok küçük işletmeler ve bireyler tarafından alınması gereken önlemlere değineceğiz.

Siber saldırı olasılığını Siber Hijyen’le azaltın

              Siber saldırı açık şekilde gerçekleştirilen bir saldırı türü değildir. Sinsice gerçekleştirilen bir eylemdir ve genelde saldırı yapıldıktan ve çoğunlukla da başarılı olduktan sonra haberiniz olur. Bu nedenle bir siber saldırıdan korunmanın en önemli yolu saldırıya hazırlıklı olmak, her an bir saldırı ile karşı karşıya kalabileceğinizi bilip buna göre önlemler almaktır. Siber hijyen kurallarına uyarak size karşı gerçekleştirilebilecek siber saldırıları önemli ölçüde önleyebilirsiniz. Siber Hijyen kurallarına uyarak saldırganlara çok daha az saldırı yüzeyi bırakırsınız ki bu da siber saldırganların hareket alanlarını kısıtlar ve size saldırı yapmalarının önüne geçer. Konunun önemi ile ilgili daha detaylı bilgiyi Herkes için Siber Güvenlik sayfamızdan edinebilirsiniz. Siber Hijyen kuralları için Siber Hijyen Kılavuzu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak Fidye Yazılımı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız