Veri Şifreleme

Veri Şifreleme

  1. WINDOWS

Windows işletim sisteminde dahili ve harici disklerin veya dosya/dizinlerin şifrelenmesi için kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunmaktadır. Bitlocker , WinRar, Windows Dosya Sistem Şifreleme, VeraCrypt, Microsoft Office bu amaç için yaygın olarak kullanılan araçlardandır.

1.1 Bitlocker

Windows’un doğal şifreleme aracıdır. Windows Pro ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur. Bitlocker bilgisayarınızın diskinin çalınmaya karşı korunması için kullanılabilir. Bitlocker kullanıldığı zaman bilgisayarınızın diski sökülerek başka bir makineye takılsa dahi içindeki verilere erişilemez. Bitlocker’ı kullanmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

Diskinizin üzerine sağ tıklayıp BitLocker’ı aç seçeneğine tıklayın.

Şifreleme yöntemi olarak kullanımı daha kolay olan Parola kullanımını tercih edebilirsiniz.

Ileri seçeniğiyle karşınıza gelen ekranda şifre kurtarma dosyanızın kaydedileceği yeri seçip devam edin.

Diskinizin durumuna göre diskin ne kadarının şifreleneceğini seçin

Şifrelemeyi başlatın ve bittiğinde özelliklerini kontrol edin.

Denetim Masası->Sistem ve Güvenlik->Bitlocker Sürücü Şifrelemesi arayüzünden parola değiştirme, bitlocker’ı kapatma, kurtarma anahtarını yedekleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

2. MOBİL CİHAZLAR

Mobil cihazlar kaybolmaya daha müsait cihazlardır ve kaybolduğunda cihazla birlikte değerli verileriniz de başkalarının eline geçiyor olabilir. Bunu önlemek için kullanabileceğiniz mobil şifreleme uygulamalarından bazıları FolderLock , GalleryVault , LockMyPix uygulamalarıdır.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız