Windows 10 dosya paylaşımı ve Güvenlik ayarları

Windows 10 dosya paylaşımı ve Güvenlik ayarları

Doğru yapılandırılmadığı zaman Windows Dosya paylaşımı güvenlik zaafiyetine ve veri sızıntısına neden olabilir. Nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Siber Hijyen Kılavuzumuzun 4.4 maddesini inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda ise Windows 10 Dosya paylaşımı için yapılması gereken güvenlik ayarlarına odaklanılacaktır.

Windows 10 işletim sisteminde Ağ paylaşımı izinlerini kontrol ve konfigure etmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

Windows 10 dosya paylaşımı izinlerini görüntüleme

Paylaşımlar ve bu paylaşımların izinleri Komut satırı veya bilgisayar yönetimi konsolu aracılığıyla bulunabilir.

Komut satırıyla bulmak için öncelikle Başlat menüsüne tıklayıp CMD yazdıktan sonra enter tuşuna basarak komut satırı başlatılır. Komut satırından “net share” komutu çalıştırılarak Windows dosya paylaşımı ile ağ üzerinde paylaştırılan dizinler listelenebilir.

windows 10 dosya paylaşımı

Paylaşılan dizinleri Bilgisayar yönetim konsolu aracılığıyla bulmak için Windows Gezgininde sol menüdeki Bu Bilgisayar simgesine  sağ tıklanır ve Yönet seçilir. Sistem Araçları >Paylaşılan Klasörler->Paylaşımlar kısmından paylaşımda olan dizinler hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Genel olarak C$ , ADMIN$, IPC$ gibi paylaşımlar sistem tarafından oluşturulan paylaşımlardır ve önemli bir nedeniniz yoksa işlem yapmanızı gerektirmezler.

windows 10 dosya paylaşımı

Windows dosya paylaşımı izinlerini düzenleme

Bilgisayarınızda hangi dizinlerin paylaşıma açık olduğunu öğrendikten sonra windows 10 dosya paylaşımı izinlerini düzenleyebilirsiniz. Bunun için:

  • öncelikle Windows Gezgininde paylaşıma açık olan dizinin bulunduğu üst dizine gidilir.  
  • Paylaşılan  klasöre sağ tıklayarak Özelliklerine girilir
  • Paylaşım sekmesi altındaki Gelişmiş Paylaşım butonuna tıklanır. Açılan pencerede paylaşımı kapatmak veya açmak mümkün.
  • Aynı pencerdeki İzinler butonuna tıklanarak açılan pencerede paylaşım izinlerini düzenlemek mümkün. Bunun için Ekle butonu kullanılarak paylaşım izni verilmek istenen kullanıcı veya kullanıcı grubu bilgisi girilir (Adları Denetle butonuyla teyit edilir), daha sonra ise pencerenin alt kısmından kullanıcı erişim izinleri düzenlenir. Windows 10 dosya paylaşımı için kullanılabilecek erişim izinleri aşağıdaki gibidir:
    • Tam denetim: İzin verilen kullanıcı dizindeki dosyaları okuyabilir,değiştirebilir ve izin değişikliği yapabilir.
    • Değiştir: İzin verilen kullanıcı dizindeki dosyaları okuyabilir ve değiştirebilir.
    • Okuma: İzin verilen kullanıcı dizindeki dosyaları sadece okuyabilir.

Birçok durumda paylaşım yapılan dizinde kullanıcılara Okuma izni vermek yeterli olmaktadır.

windows 10 dosya paylaşımı

Windows dosya paylaşımı için temel güvenlik ayarları hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için konuyla ilgili Microsoft sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla ilişkili olarak Klasör şifreleme ve Dosya Şifreleme yöntemleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız