Windows Hesap Yönetimi

Windows Hesap Yönetimi

Kullandığınız bilgisayarlardaki kullanıcı hesaplarının doğru şekilde yönetilmesi güvenlik açısından önem arz etmektedir. Konunun önemiyle ilgili daha detaylı bilgiyi Siber Hijyen Kılavuzumuzun ilgili başlığından edinebilirsiniz. Bir kullanıcı için hesap oluşturma, silme , yetkilendirme, kısıtlama gibi herhangi bir işlem veya değişiklik yapma gereği gördüğünüzde bu Windows hesap yönetimi adımları referans alınabilir.

Ayarlara girmek için:

windows hesap yönetimi

Ayarlara girdikten sonra Hesaplar bölümünden Aile ve Diğer kullanıcılar seçilir.  

windows hesap

1. Windows Hesap oluşturma

Bir Windows Hesap oluşturmak için Diğer kullanıcılar  alanından Bu bilgisayara başka birini ekle seçeneği seçilir.

windows hesap

Bu aşamada yerel bağlı (çevrimdışı) hesap olacağı için İngilizcesinde  I don’t have this person’s sign-in Information seçeneği, Türkçesinde Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim seçeneğine tıklanır.

windows hesap oluşturma

 İngilizce için Add a user without a Microsoft Account seçeneği, Türkçe için ise Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin seçeneği seçilir  ve çıkan pencereye kullanıcı biligileri girilir. 

windows hesap oluşturma

İngilizce için In case you forget your password , Türkçe için ise Parolanızı unutmanız durumunda kısımında şifrenin unutulması halinde hesabı kurtarmak için gizli sorular belirlenir ve İleri butonuna tıklanarak kullanıcı ekleme işlemi tamamlanır.

windows hesap oluşturma

2. Yeni kullanıcı hesabı ile oturum açma

Yeni oluşturduğunuz bir Windows hesap ile oturum açarken kullanıcı adı kutucuğuna .Username şeklinde doldurmanız gerekmektedir. Eğer cihazınızda bir etki alan adına dahil bir kullanıcı ile oturum açmak istenilrse kullanıcı adı kutucuğu domainusername şeklinde doldurulmalıdır.

3. Windows Hesap Yetki Değişikliği

 

Yukarıda görsellerle anlatılan adımlar takip edilerek Türkçe için Başlat->Ayalar->Hesaplar->Aile ve Diğer kullanıcılar ekranına, İngilizce için ise Start->Settings->Accounts->Family and other Users  ekranına gidilir.  

Yetki değişikliği yapılmak istenen kullanıcı seçilerek İngilizce için Change account type, Türkçe için ise Hesap türünü değiştir seçeneğine tıklayarak uygun olan yetki seçilir. Gerçekten ihtiyacı olmayan bir kullanıcıya Administrator/Yönetici yetkisi verilmemelidir.

4. Windows Hesap Silme

Birinci yöntem ayarlardan yapılır. Diğer kullanıcılar bölümünde kullanıcıya tıklayıp Kaldır butonuna basınız

windows hesap silme

Ikinci yol olarak eğer cihazınızda yetkili iseniz windows gezginini açınız ve Bu bilgisayara sağ tıklayıp Yönet seçeneği ile yönetim konsolunu açınız.

windows hesap silme

Yönetim konsolunda Sistem Araçları > Yerel Kullanıcılar ve Gruplar > Kullanıcılar bölümünde kullanıcıya sağ tıklayıp Sil seçeneğine tıklayınız. 

windows hesap silme

Kullanıcı hesabını kaldırdıktan sonra cihazdan kaldırdığınız kullanıcıya ait dosyalar halen duruyor olabilir.

Bunun için oluşturduğunuz kullanıcıya ait kullanıcı klasörünü Shift + delete ile silebilirsiniz.

windows hesap silme

Konuyla ilgili olarak Microsoft Destek Sayfalarını da inceleyebilirsiniz.

Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazınız